Szkoła Podstawowa w Łeknie z patronem i sztandarem

Można śmiało stwierdzić, że wydarzenie, które miało miejsce w miniony piątek było największym świętem w historii Szkoły Podstawowej w Łeknie. Ostatnimi czasy nie tylko zmieniła ona nazwę (poprzednia brzmiała: “Szkoła Podstawowa w Będzinie z siedzibą w Łeknie”) lecz otrzymała zacnego patrona, jakim są Ochotnicze Straże Pożarne. W dniu 15 marca b.r. w sali gimnastycznej Szkoły odbyła się uroczystość nadania jej imienia oraz przekazania sztandaru.

Uroczystość ta miała charakter niezwykły, gdyż oprócz pięknych układów tanecznych w wykonaniu uczniów, okazałego pocztu sztandarowego i przykuwającego uwagę nowego sztandaru, licznie przybyli przyjaciele placówki, rodzice, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych i samorządowcy- Radni Rady Gminy Będzino, Radni Powiatu Koszalińskiego, dostojnicy kościelni i sołtysi. Nie mogło zabraknąć także delegacji strażaków, gdyż wybór patrona zobowiązuje- poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych towarzyszyły podczas całej uroczystości, również i wcześniej w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela, gdzie miała miejsce inaugurująca zdarzenie msza święta. Skrót OSP doskonale oddaje dewizę Szkoły- Odwagę, Sumienność, Patriotyzm. Wspomniała o tym w swoim przemówieniu Wójt Gminy Będzino, Sylwia Halama. – Odwaga, Sumienność, Patriotyzm to te cechy, które z pewnością towarzyszą uczniom Szkoły, pozwalając im na rozwój i budowanie swojej przyszłości.-dodała. Pani Wójt przekazała voucher na zakup sprzętu sportowego do koszalińskiego sklepu Decathlon. Następnie wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Będzino Andrzejem Nożykowskim, w towarzystwie Skarbnika Gminy Anetty Tomali- Gajec wręczyła pamiątkowy akt- uchwałę Rady Gminy z dn. 3 listopada 2023r. o nadaniu Szkole Podstawowej w Łeknie nazwy im. Ochotniczych Straży Pożarnych.

Nie zabrakło serdecznych, ciepłych przemówień i życzeń oraz okazjonalnych prezentów, w tym pamiątkowego zabawkowego wozu strażackiego czy figurki św. Floriana, patrona strażaków. Przewodniczący Rady Rodziców, radny Rady Gminy Tomasz Baczyński podczas wystąpienia poinformował też, że Rada Rodziców ufundowała dla Szkoły 3 godzinny voucher do wykorzystania w Parku Wodnym w Koszalinie. – Jesteśmy dumni z tego, że otwieramy dziś nowy rozdział w historii Szkoły Podstawowej im. Ochotniczych Straży Pożarnych w Łeknie. Patron, hymn oraz sztandar nadają nową tożsamość naszej społeczności.- powiedział dyrektor Piotr Frątczak.

Przybyłych gości, pracowników szkoły, rodziców, witali prowadzący wydarzenie Iwona Formela i Robert Lipiński, słowa powitania skierował też dyrektor Szkoły, Piotr Frątczak, który krótko nakreślił historię powstania i rozwoju straży pożarnej. Na zebranych czekały pokazy tańca z płomiennymi wachlarzami oraz flagą w wykonaniu uczniów i uczennic klas III. W uroczystości brali udział reprezentanci wszystkich klas, zaprezentowano też nowy hymn szkoły, do którego słowa ułożyła poetka Stanisława Schreuder. Swoimi głosami zachwyciły Antonia Baczyńska, Majka Naszydłowska i Hanna Gańko. Poczet sztandarowy tworzyli natomiast uczniowie: Lena Wiśniewska, Lena Wysocka oraz Wiktor Łęga.

Warto poświęcić chwilę na opis samego sztandaru. Rewers jest z koloru czerwonego, z umieszczonym na nim godłem państwowym- białym Orłem z głową ozdobioną złotą koroną. Awers natomiast jest w kolorze ciemnego granatu z centralnie umieszczonym budynkiem szkoły z hełmem strażackim i nazwą szkoły. Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami i osadzony na drzewcu okutym srebrnym orłem w koronie. Właśnie na tym drzewcu symboliczny gwóźdź wbili fundatorzy sztandaru, Państwo Katarzyna i Szymon Snochowie.

Uwieńczeniem części artystycznej był występ, w którym pojawiło się nawet miniaturowej wielkości auto strażackie kierowane przez jednego z uczniów, Jasia Wiśniewskiego. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na poczęstunek, który ufundowała Rada Rodziców. Korzystając z okazji, dyrekcja pragnie raz jeszcze bardzo podziękować przyjaciołom Szkoły, sponsorom, Radzie Rodziców oraz wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej ważnej uroczystości.

opublikowano 20 marca 2024