Zebranie sztabu kryzysowego

W dniu 7 sierpnia w Urzędzie Gminy Będzino odbyło się zebranie sztabu kryzysowego, który zwołany został w związku z pojawieniem się nagłych, bardzo niekorzystnych warunków pogodowych, które swoim zasięgiem objęły również Gminę Będzino.

Miniony weekend oraz początek tygodnia przyniosły nam ulewne deszcze i porywisty wiatr, co spowodowało lokalne podtopienia i wyrządziło szkody niektórym z mieszkańców. Na zebraniu, na którym obecni byli m.in. Wójt Gminy Będzino, Sylwia Halama, zastępca kierownika GZK w Będzinie, Jakub Stanula, pracownik Urzędu Gminy odpowiedzialny za obronę cywilną i zarządzanie kryzysowe Arkadiusz Gatz oraz Elżbieta Zakościelna, kierownik służby liniowej GDDKiA, podsumowano bieżącą sytuację oraz zaproponowano odpowiednie rozwiązania na przyszłość.

-Przez całą niedzielę byłam w ciągłym kontakcie telefonicznym ze służbami, sołtysami i mieszkańcami, którzy informowali o pojawiających się zagrożeniach i problemach. Chciałam bardzo podziękować jednostkom ochotniczych straży pożarnych, które praktycznie bez przerwy wyjeżdżały na wezwanie i niosły pomoc potrzebującym.- poinformowała wójt Sylwia Halama.

Zalaniu uległa także częściowo najniższa kondygnacja Urzędu Gminy, ale na szczęście sytuację udało się szybko opanować. Zwrócono uwagę na podniesiony poziom wody w Mścicach, gdzie doszło do zalania jednej z posesji przy ulicy Koszalińskiej, a także na rejon Będzina, gdzie ulewy również dały o sobie znać, a momentami nie było też energii elektrycznej. Stwierdzono,że konieczne jest nie tylko reagowanie na bieżąco na sytuację, ale też należy podjąć działania zmierzające do zastosowania rozwiązań systemowych w przyszłości, aby zabezpieczyć mienie i życie mieszkańców. W tym celu zostaną zaplanowane działania, mające na celu między innymi oczyszczenie rowów i przywrócenie ich odpowiedniej drożności oraz jeszcze szybsza i lepsza koordynacja wspólnych działań.

opublikowano 8 sierpnia 2023