15-lecie kapeli ludowej “Swaty”

W sobotę 11 kwietnia Polką Leżachowską kapela ?SWATY? w składzie: Michał Lewoczko ? Klarnet, Stefan Wawrzeńczyk ? Skrzypce , Jerzy Łuczak ? Akordeon, Zbigniew Polechoński ? Cymbały, Tadeusz Koczera ? Skrzypce, Jacek Michalski ? Trąbka, Jan Krzywda- Kontrabas, Artur Cerkowski- Skrzypce, Andrzej Sroka ? Akordeon rozpoczęła uroczyste obchody 15-lecia swojej działalności.

Po tym muzycznym i tanecznym wstępie prowadzący uroczystość menager kapeli pani Ewa Lewoczko i pani Anna Janiuk powitały przybyłych gości w osobach : – Starosty Koszalińskiego – Pana Mariana Hermanowicza , Wójta Gminy Będzino – Pana Henryka Brodę, Wicewójta Pana – Henryka Lubockiego, Radną Powiatu Koszalińskiego – Panią Elżbietę Góral, Wiceprzewodniczącego Powiatu Koszalińskiego – Pana Henryka Kuriatę, Przewodniczącego Rady Gminy w Będzinie – Pana Andrzeja Nożykowskiego , Radną Rady Gminy W Będzinie – Panią Lucynę i Pana Kazimierza Parol sympatyka i sponsora Kapeli Swaty, wieloletniego redaktora koszalińskiej rozgłośni radiowej ? Orędownika Kultury Ludowej – Pana Władysława Króla z małżonką, znawcę i krzewiciela folkloru ( Nie Tylko Polskiego) Redaktora Radia Szczecin i wielkiego sympatyka swatów ? Pana Profesora Bogdana Matławskiego z małżonką, byłą kierowniczkę klubu w klocku Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ?Przylesie? ? Pierwszej Egidy Kapeli ? Panią Marię Madejak, znanego lokalnego poetę ? Pana Zygmunta Królaka, przedstawicieli mediów ? Polskiego Radia Szczecin i Polskiego Radia Koszalin ? Panią Renatę Pacholczyk.

Szczególnie mocno i gorąco witani byli wszyscy przybyli członkowie kapeli , którzy w ciągu tych 15 lat zaangażowali się w życie zespołu, brali udział w próbach , występach i wyjazdach oraz wszystkich przybyłych, którzy zechcieli swą obecnością uświetnić obchody tak zacnego jubileuszu. W dalszej części prowadzący zaprezentowali dorobek kapeli, który jest nie mały.

Kapela SWATY powstała 11 stycznia 2000 roku. Założycielami kapeli są Michał Lewoczko i Zbigniew Polechoński. Podstawowy repertuar kapeli to muzyka regionu rzeszowskiego i małopolskiego. Kapela bierze udział w licznych przeglądach folklorystycznych regionalnych i ogólnopolskich oraz w różnych imprezach okolicznościowych, jak dożynki, wieczory wigilijne, Dni Koszalina, jubileusze. Najważniejsze osiągnięcia kapeli to:
– wszystkie kolory malw w Prezentacjach Folklorystycznych Pomorza Środkowego w Drawsku Pomorskim, w 2000 roku – brązowa, w następnych latach – 4 srebrne oraz 5 złotych.
– sześciokrotny laureat Wojewódzkiego Przeglądu Ruchu Seniorów w Szczecinie,
– I miejsce na Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2004 roku oraz nagroda specjalna Burmistrza, w kolejnych latach, tj. 2005, 2006, 2007 i 2008 – miejsca pierwsze lub drugie,
– trzykrotnie – w 2005, 2006 i w 2009 roku – Grand Prix na pomorskim Przeglądzie Zespołów Biesiadnych, Folklorystycznych i Kapel Podwórkowych im. Św. Andrzeja w Debrznie, a w latach 2007 i 2008 miejsca pierwsze i drugie,
– w latach 2006. 2007 i 2008 – laureat XIV Ogólnopolskich Spotkań Grup Śpiewaczych ZIEMIA I PIEŚŃ w Szprotawie woj. Lubuskie,
– Grand Prix ?Siemionalia” w Bobolicach w 2012 roku.
Kapela brała udział w:
– Ogólnopolskich Reprezentacjach Artystycznych Zespołów Śpiewaczych i Kapel w Wałczu
(2005,2006,2007,2008)
– Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Lipiany 2005,
– Festiwalu Folkloru LATO NAD ŚWINĄ w Świnoujściu (2005,2006)
– Pyrzyckich Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem (2005,2006,2007,2008,2009),
– Międzynarodowym Przeglądzie Folklorystycznym INTERFOLK w Kołobrzegu w 2007 roku,
– Europejskich Spotkaniach z Muzyką organizowanych przez GOK w Sierakowie, koncerty
odbywały się na terenie Kaszub oraz w Trójmieście,
– udział w Dożynkach prezydenckich w Spale, rok 2010
– wyjazd do Niemiec w ramach współpracy powiatu koszalińskiego z powiatem Demmin i udział w XIV Święcie Światła.
– kilkakrotnie zdobywca pierwszego lub drugiego miejsca na wielkanocnych spotkaniach z folklorem ? łobeska baba wielkanocna ? organizowanych tradycyjnie w niedzielę palmową, ostatnio w dniu 29 marca bieżącego roku ? pierwsze miejsce co jest równoznaczne z zajęciem pierwszego miejsca w kategorii kapel ludowych w woj. Zachodniopomorskim w roku 2015.
– pięciokrotny laureat Powiatowego Przeglądu Solistów ,Kapel i Zespołów Ludowych w Dobrzycy / 2010,2011,2012,2013,2014/.
Kapela SWATY jest częstym gościem anteny Radia Koszalin, a ostatnio także Radia Szczecin. Kapelę można usłyszeć na antenie Radia Koszalin w każdą niedzielę w nadawanej we wczesnych godzinach rannych ?Ludowej liście przebojów”, na której dzięki licznym sympatykom utwory kapeli zajmują od dłuższego czasu czołowe miejsca.

Za te wszystkie osiągnięcia podziękowali członkom kapeli władze powiatu i gminy oraz obecni na uroczystości goście wręczając podziękowania i upominki. Swoje wyrazy uznania poparte prezentacjami artystycznymi i przyśpiewkami zaprezentowały przybyłe zespoły: Kapela PYRZYCZANIE z Pyrzyc, Kapela RYCHA z Nowogardu, Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA BOBOLICKA, Zespół Śpiewaczy JAGODY z Niedalina, Zespoły Śpiewacze BARWINOK i DĄBROWIACY z Rusinowa, Zespół Pieśni i Tańca Kalina z Dobrzycy, Zespół śpiewaczy POPOWIANIE z Popowa, Zespół Śpiewaczy ZALESIE z Mścic, Zespół Śpiewaczy KWIATY POLSKIE z Tymienia.

Na zakończenie części oficjalne zaprezentowała się z krótkim koncertem kapela ?SWATY? w poszerzonym składzie o członków, którzy grali w niej wcześniej min. Pana Macieja Skórskiego ? wieloletniego klarnecistę, Pana Jana Świderskiego ? byłego akordeonistę, Pana Adama Busztę ? byłego akordeonistę.

W tym momencie wszyscy uczestnicy poczęstowani zostali tortem ufundowanym przez Wójta Gminy p. Henryka Brodę i Przewodniczącego Rady Gminy p. Andrzeja Nożykowskiego, a dla członków kapeli ?SWATY? odśpiewano gromkie ?Sto lat?. Dziękując za życzenia i upominki kierownik kapeli p. Michał Lewoczko podziękował również sponsorom : władzom powiatu i gminy, państwu Lucynie i Kazimierzowi Parol, Bankowi Spółdzielczemu w Będzinie, Radnej Powiatu Koszalińskiego p. Elżbiecie Góral, dla Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy oraz dyrekcji i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Będzinie za wsparcie i przygotowanie uroczystości rocznicowej.

Dalsza część imprezy to zabawa przy wspólnych tańcach, śpiewach popisach artystycznych obecnych zespołów, które trwały do późnych godzin nocnych. Życzymy zespołowi dalszych sukcesów i kolejnych rocznic, gdyż gromkie sto lat od uczestników uroczystości rozlegało się kilkakrotnie.

[av_gallery ids=’6635,6634,6632,6636,6637,6631,6630,6629,6628,6627,6626,6625,6650,6651,6652,6653,6654,6655,6656′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-1u5m4r’]

opublikowano 16 kwietnia 2015