Dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy pierwszy dzień ferii zimowych zaczął się prelekcją i świetną zabawą edukacyjną w ramach akcji „Bądź widoczny na drodze”. Spotkanie dzieci z funkcjonariuszami Straży Gminnej w Będzinie i ratownikami medycznymi z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Wojska Polskiego w Koszalinie odbyło się w sali widowiskowej Domu Kultury w Będzinie.

Licznie przybyłe dzieci podzielono na trzy grupy wiekowe, z których każda uczestniczyła w trzech zajęciach, tj.:

  • Miasteczko Ruchu Drogowego, które zorganizowane i poprowadzone zostało dzięki wielkiemu zaangażowaniu Strażników Gminnych z Będzina;
  • Pokazach i ćwiczeniach pierwszej pomocy, w roli instruktorów wystąpili Panowie Rafał Kopczyński i Artur Maculewicz z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Wojska Polskiego w Koszalinie;
  • Prelekcji prowadzonej przez funkcjonariusza Straży Gminnej nt. Bądź widoczny na drodze. I pogadance dotyczącej właściwego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Największe wrażenie na dzieciach zrobiło Miasteczko Ruchu Drogowego. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w tym zajęciu przebierając się za auta, bawiąc się sygnalizacją świetlną… Uczyły się poprzez zabawę znaków drogowych, prawidłowego przechodzenia przez pasy i odpowiedniego zachowania, kiedy widzą zbliżający się pojazd uprzywilejowany. Z bezcennych rad dotyczących udzielania pierwszej pomocy korzystały nie tylko dzieci, ale także Panie instruktorki. Oko cieszyło żywe zainteresowanie dzieci i młodzieży, tym jak prawidłowo pomóc osobie nieprzytomnej. Prelekcja połączona z pogadanką i prezentacją multimedialną zapoznała lub przypomniała uczestnikom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Każde dziecko otrzymało odblaski, które obiecały nosić przy sobie by poprawić ich widoczność na drodze i zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.

Na koniec został zorganizowany quiz z nagrodami. Pytania nawiązywały do kwestii poruszanych na spotkaniu, czyli zasad bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy. Warto tu wspomnieć, że 100% poprawnych odpowiedzi uzyskały dzieci z najmłodszej grupy wiekowej, pozostałym poszło równie dobrze.

Kierujemy szczególne wyrazy podziękowania funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym Straży Gminnej w Będzinie za wkład i zaangażowanie przy zorganizowaniu dzisiejszego spotkania, oraz Panom z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie za fachowe instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wszystkim serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i świetną zabawę połączoną z nauką!

[av_masonry_gallery ids=’5062,5068,5067,5066,5065,5064,5063′ items=’24’ columns=’4′ paginate=’load_more’ size=’flex’ gap=’large’ overlay_fx=’active’ caption_elements=’none’ caption_display=’always’ container_links=’active’ id=” av_uid=’av-1u2kkz’]