Już po raz trzeci w ramach Tygodnia Bibliotek nasi najaktywniejsi czytelnicy i „słuchacze” Bibliotecznej Akademii Młodego Artysty uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym jakim była Europejska Noc Muzeów.

Koszalin był jednym z miast, którego instytucje kultury – muzea, galerie, Archiwum Państwowe, Zespół Szkół Plastycznych, Radio Koszalin, Fabryka Zabawek – udostępniły dla zwiedzających miejsca i zakątki dotąd niedostępne. Taka nocna odsłona sztuki, poznanie tajemnic, jakie kryją muzea i archiwa, odkrywanie na nowo uroków miasta, to wyjątkowe przeżycie dla młodych ludzi.

Nocną przygodę z kulturą, sztuką i historią rozpoczęliśmy od odwiedzin w Zespole Szkół Plastycznych. Dzieci momentalnie wczuły się w atmosferę świata artystycznego i z zapałem przystąpiły do zgłębiania tajemnic różnych pracowni. Próbowały swoich zdolności artystycznych w rzeźbie, rysunku i malarstwie, technice graficznej – monotypii, miały swoją własną sesję fotograficzną. Wzięły udział w loterii, w której wygrały wiele nagród w postaci prac uczniów Plastyka.

Następnym punktem naszej trasy było Muzeum Okręgowe. I tu też się działo: poszukiwanie skarbów, tworzenie biżuterii, udział w średniowiecznych grach i zabawach, strzelanie z łuku, słuchanie starodawnej muzyki, ciekawych opowieści i oczywiście zwiedzanie.

Kolejnym etapem naszej nocnej przygody była wizyta w Fabryce Zabawek. I tu znowu euforia: tyle znanych postaci z przeróżnych bajek! Były wspólne zdjęcia i zabawy z jaskiniowcami. Niestety, na dalsze zwiedzanie i przygody zabrakło czasu. Około godziny dwudziestej czwartej, pełni wrażeń i emocji, przyjemnie zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, nasi czytelnicy powrócili do domów.

Dziękujemy Wam za dobre zachowanie, kulturę i zdyscyplinowanie. Nikodemowi, Jasiowi i Kacprowi za piękne śpiewanie. Szymonowi, Igorowi i Marcelowi (odzyskał zagubioną czapkę Kacpra) za opiekę nad młodszymi koleżankami i kolegami. Zuzi W., Klaudii, Patrycji i Karolinie za niesamowite zaangażowanie w warsztatach. Oliwii i Zuzi S. za elegancję i poukładanie. Hani za piękny uśmiech i optymizm (trudno, bociana trzeba odżałować :). Małgosi, Sylwii i Laurze za uśmiechy i szczęście na twarzy, Wiktorowi za skupienie i naukowe zainteresowanie, Arturowi za ciekawość i piękne granie na bębnie. Byliście wspaniali (pomimo…. majstrowania przy loterii;)! Za rok jedziemy ponownie!

[av_gallery ids=’7191,7192,7193,7194,7195,7196,7197,7198,7199,7200,7201′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-2vki86′]