Noc Muzeów to wyjątkowy czas, kiedy można zwiedzać obiekty zazwyczaj niedostępne, np. archiwa. Muzea, galerie, instytucje kultury, szkoły i uczelnie artystyczne, udostępniają swoje wnętrza dla zwiedzających całkowicie za darmo. Czytelnicy naszej biblioteki
i „słuchacze” Bibliotecznej Akademii Młodego Artysty uczestniczyli, już tradycyjnie,
w tym niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. Byliśmy więc w najbardziej klimatycznej części Politechniki Koszalińskiej, czyli odwiedziliśmy Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Można tam zobaczyć prace studentów i wykładowców oraz poczuć ten niesamowity artystyczny klimat i wyjątkową atmosferę, którą tworzą ludzie z pasją
i wyobraźnią. Na warsztatach tworzyliśmy z mąki makietę wsi kaszubskiej i robiliśmy gwizdki z papieru. Dziękujemy za super przyjęcie i świetne warsztaty.

Kolejny przystanek z kulturą miał miejsce w Cukin Art – galerii i pracowni Tomka Cukina Żuka, niezwykle wyjątkowej osoby koszalińskiego świata artystycznego. Przesympatyczny, gościnny i  megakreatywny Tomek poprowadził dla nas warsztaty graffiti, dzieciaki były wniebowzięte! Dziękujemy!

Wizyta w liceum plastycznym już na dobre wciągnęła dzieci w atmosferę świata artystycznego. W tym miejscu absolutnie nie można się nudzić. Nasze dzieci próbowały swoich zdolności artystycznych w rzeźbie, rysunku i malarstwie, miały swoją własną sesję fotograficzną, robiły maski i zwiedzały wszystkie piętra po kolei.

Z Plastyka przenieśliśmy się w świat historii, czyli do Archiwum Koszalińskiego. Tutaj różnorodność atrakcji powodowała „kulturowy zawrót głowy”. Był czołg i żołnierze, stoiska
z rękodziełem, ognisko, park animacji dla dzieci, warsztaty plastyczne i muzyka na żywo.

Ostatnim miejscem na naszej trasie było Muzeum w Koszalinie. Na dziedzińcu mogliśmy obejrzeć występy aktorów z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, zwiedzić Zagrodę Jamneńską, wystawę archeologiczną, wziąć udział w warsztatach oraz… kupić balony, watę cukrową i inne drobiazgi, co nasze dzieci oczywiście uczyniły.

Taka nocna odsłona kulturalnej strony Koszalina, poznanie tajemnic, jakie kryją muzea
i archiwa, odkrywanie uroków miasta, to wyjątkowe przeżycie dla młodych ludzi. To była bardzo udana i inspirująca wycieczka. Za rok jedziemy znowu!

Danuta Sawicka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie

Więcej na: facebooku.