Ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób urodzonych w latach 1952-1954

Trwa rejestracja seniorów na szczepienia przeciw COVID-19. Z zapisów korzystają już osoby od 69. roku życia. Od czwartku 18 marca ta możliwość jest dostępna dla 67 i 68-latków. To grupa ponad 980 tys. uprawnionych osób. Nie warto zwlekać – przyjęcie szczepionki jest obecnie jedną z najważniejszych zasad profilaktyki w dobie pandemii. Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r. do 17 marca 2021 r. we wszystkich punktach szczepionkę podano w sumie ponad 4 mln 600 tys. razy. Już ponad 3 mln pacjentów otrzymało jedną dawkę preparatu.

Seniorze, nie zwlekaj. Zarejestruj się na szczepienie!

Podzieliliśmy seniorów na poszczególne grupy wiekowe. Każdej z nich zostały przydzielone odrębne terminy rejestracji. Ten podział ma zapewnić pierwszeństwo osobom najstarszym, ale też usprawnić cały proces – zapisy mają przebiegać bez komplikacji, długotrwałego oczekiwania na połączenie i bez stania w kolejkach.

Od 18 do 20 marca 2021 r. na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby, które urodziły się w latach 1952-1954. „Od rana nie odnotowaliśmy żadnych problemów, jeśli chodzi o zapisy. Można od razu dodzwonić się na infolinię i zapisać się na określony termin” – poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

18-20 marca to czas na zapisy wskazany w harmonogramie dla osób w wieku 67-69 lat. Jeśli jednak urodziłeś się pomiędzy 1952 a 1954 r., a nie skorzystasz z tego terminu, będziesz mógł zarejestrować się później.

Tylko czy warto zwlekać? Szczepionka daje nadzieję na powrót do normalności, ale szanse na to będą tym większe, im więcej osób przyjmie preparat. Osoby starsze należą do grupy ryzyka. Dla nich COVID-19 w wielu przypadkach jest chorobą bardzo groźną, realnie zagrażającą życiu. Pandemia nie zwalnia, przeciwnie ponownie odnotowujemy spore wzrosty liczby osób zakażonych, ale też i tych, którzy przegrali walkę z chorobą. Warto skorzystać z dostępnej ochrony, a szczepionka to obecnie najlepsza profilaktyka.

Zarejestruj się na kilka sposobów

Rejestracja na szczepienie jest możliwa na kilka sposobów:

  • Dzwoniąc na specjalną infolinię 989

Do rejestracji potrzebny będzie Twój numer PESEL. Możesz także podać numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybierzesz dla siebie dogodny termin i miejsce szczepienia. Jeśli podasz numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty, otrzymasz SMS-a z potwierdzeniem.

  • Online na pacjent.gov.pl

Po otwarciu tej strony zobaczysz komunikat o możliwości skorzystania z e-Rejestracji na szczepienie. Polecamy ten sposób! System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeżeli propozycje nie będą Ci odpowiadały,  możesz wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS.

  • Wysyłając SMS

Przygotuj swój PESEL oraz właściwy dla Twojego adresu kod pocztowy. Na numer 880 333 333 wyślij wiadomość o treści „SzczepimySie”. Połączysz się z systemem, a po podaniu kodu pocztowego i numeru PESEL, otrzymasz propozycję terminu w konkretnym punkcie szczepień. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, system zachowa Twój numer. Gdy tylko pojawi się możliwość zaszczepienia, otrzymasz informację.

  • Bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień

To kolejny, dostępny sposób. Warto umówić się telefonicznie. Numery do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień wiąże się niekiedy z koniecznością stania w kolejkach, ale też jest narażaniem się na ryzyko zakażenia. Jeśli zatem nie musisz wychodzić, zostań w domu i zapisz się zdalnie.

Już 3 miliony osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki

Zgodnie z zapowiedziami, do końca I kwartału tego roku zaszczepionych w Polsce przeciw COVID-19 miało być 3 mln osób. Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r. do 17 marca 2021 r. we wszystkich punktach szczepionkę podano w sumie ponad 4 mln 600 tys. razy. Już ponad 3 mln pacjentów otrzymało jedną dawkę preparatu. „Nasz kwartalny cel już osiągnęliśmy. Zaszczepiliśmy 3 mln osób pierwszą dawką. Zakładamy, że do końca miesiąca powinniśmy mieć ok. 20 proc. więcej szczepień niż zakładaliśmy” – dodał minister Michał Dworczyk. Pierwsze szczepionki dla rejestrujących się teraz seniorów zostaną przekazane 22 marca.

Szczepionka firmy AstraZeneca – skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone przez Europejską Agencję Leków

Na podstawie wiedzy wszystkich ekspertów ze wszystkich krajów członkowskich, Europejska Agencja Leków potwierdziła skuteczność, bezpieczeństwo i wysoką jakość szczepionki firmy AstraZeneca. Wszyscy uczestnicy badania klinicznego osiągnęli pełną ochronę po 22 dniach od zaszczepienia.

Co ważne, 98 proc. niepożądanych odczynów poszczepiennych po podaniu szczepionki AstraZeneca miało przebieg łagodny do umiarkowanego. „Niepożądane odczyny poszczepienne dotyczyły przede wszystkim reakcji miejscowych i ogólnych – czyli ból w miejscu podania, zaczerwienienie, gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów” – poinformował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Tylko 2 proc. działań niepożądanych miały przebieg ciężki.

Jak podkreślił Grzegorz Cessak, incydenty zakrzepowo-zatorowe wystąpiły u bardzo małej liczby zaszczepionych pacjentów. Europejska Agencja Leków poinformowała, że stwierdzono 30 przypadków takich incydentów na 5 mln zaszczepionych osób w Unii Europejskiej. Co ważne, na podstawie dostępnych danych nie stwierdzono związku przyczynowo skutkowego pomiędzy szczepionką AstraZeneca a działaniami niepożądanymi w postaci incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Szczepionka firmy AstraZeneca – rekomendacje Europejskiej Agencji Leków

  • Europejska Agencja Leków podtrzymuje swoje stanowisko, że korzyści wynikające z zastosowania szczepionki przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
  • Europejska Agencja Leków i Polska stoją na stanowisku, że szczepionkę należy nadal podawać, mimo analizy danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo zatorowych.
  • Szczepionka AstraZeneca chroni zdrowie i życie milionów osób na terenie całej Europy i zabezpiecza nas przed poważnymi skutkami COVID-19.
  • 18 marca zostanie ogłoszona rekomendacja Europejskiej Agencji Leków w sprawie ewentualnych koniecznych działań minimalizujących potencjalne ryzyka.

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/ruszyla-rejestracja-na-szczepienia-dla-osob-urodzonych-w-latach-1952-1954

opublikowano 19 marca 2021