W związku z okresem letnim sprzyjającym biwakowaniu, wyjazdom terenowym na łono przyrody pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą roślina o nazwie Barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Włoski obecne na jego liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Słoneczna pogoda, wysoka temperatura powietrza oraz duża jego wilgotność nasilają jego parzące działanie. U ludzi (w szczególności alergików, dzieci i osób starszych) kontakt z rośliną powoduje niebezpieczne zmiany skórne: zapalenie spojówek, pęcherze podobne do oparzenia powodujące trudno gojące się rany. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności, biegunkę, wewnętrzne krwotoki.

Więcej informacji znajdziecie Państwo w Komunikacie Państwowego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa na stronie: http://piorin.gov.pl/plaktualnosci/pl-aktualnosci-wojewodzkie/komunikat,5.html.

[av_gallery ids=’7730,7731,7732′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-2tzxlt’]