Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a od 1990 roku również w Polsce, zawsze 22 kwietnia – w dzień równonocy wiosennej na Półkuli Północnej i równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która – według organizatorów Dnia Ziemi – jest naszym wspólnym dobrem (źródło: naszaziemia.pl).

Tegoroczny Dzień Ziemi obchodzony jest pod hasłem  „Z energią zmieńmy źródła” i poświęcony jest promocji odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej. Idąc za przesłaniem tego święta Transgraniczne Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie organizuje 26 kwietnia (12:00-16:00) obchody Dnia Ziemi, w ramach których przewidziano w programie:

– prezentacje zasady działania i budowy instalacji fotowoltaicznej oraz solarnej przy pomocy modeli instruktażowych,
– prezentacje firm, działających na lokalnym rynku w branży energii odnawialnej,
– wyświetlanie filmów edukacyjnych,
– warsztaty plastyczne dla  dzieci z zakresu energii odnawialnej,
– gra terenowa dla rodzin,
– konkurs wiedzy o energii odnawialnej,
– możliwość zwiedzania ekspozycji TCEE,
– kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.

W ramach obchodów ogłoszony jest również konkurs na plakat z hasłem promującym odnawialne źródła energii.  Skierowany jest do dzieci klas IV-VI szkół podstawowych. Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda w postaci roweru, ufundowanego przez  P.U.H. Ekosun Paweł Czupajło w Koszalinie (szczegóły w załączeniu).

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników przyrody.

Pliki do pobrania: