Gdy za oknem robi się coraz cieplej i czuć nadchodzące lato, rozpoczyna się sezon na festyny. Tak też było u nas w Będzinie. Festyn odbył się w sobotę 15 czerwca. Dzięki współpracy Sołectw Będzina, Będzinka, Kiszkowa i Łękna, mieszkańcy mogli wspólnie spędzić to sobotnie popołudnie.

Festyn rozpoczął Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Jerzy Łuczak. Następnie pojawiły się  przedszkolaki z Będzina i inni najmłodsi mieszkańcy Gminy, którzy swoimi występami rozbawili publiczność. Recytowane wiersze, śpiewane piosenki sprawiły wszystkim wiele radości. Po przedstawieniach na dzieci czekało wiele atrakcji i konkursów prowadzonych przez klaunów. Malowanie twarzy, tworzenie obrazów za pomocą szklanej kuli, animacje z chustą, modelowane balony,  masa solna, tatuaże, dmuchany zamek, czy przejazd ciuchcią, to tylko część, z tego co było przygotowane dla najmłodszych. Organizatorzy nie zapomnieli także o starszych mieszkańcach gminy. Specjalnie dla nich zorganizowana była wystawa starych samochodów, czy loteria fantowa przygotowana przez Radną Powiatu Koszalińskiego, Elżbietę Góral. Imprezę uwieczniła orkiestra przy której wszyscy -mimo gorszej pogody świetnie się bawili.

Festyn to także wspólne biesiadowanie przy dobrym jedzeniu. Także tego u nas nie zabrakło. Przygotowana przez Wójta grochówka, grillowane kiełbaski, karkówka, i inne potrawy z rusztu, a do tego zimny napój z procentem, bez którego żadna impreza nie może się udać, zaspokoiły najbardziej spragnionych. Na deser natomiast czekała kawa, herbata i pyszne ciasta, których nie mogło zabraknąć. Po za tradycyjnymi daniami, przygotowane były też frytki i popcorn.

Choć przy akompaniamencie burzy, Festyn można uznać za udany. Mieszkańcy dopisali, licznie stawiając się na sobotniej imprezie. Warto tutaj wspomnieć także o tych, bez których Festyn nie doszedłby do skutku. Dziękujemy wszystkim fundatorom nagród i sponsorom, a mianowicie: Wójtowi Gminy Będzino Mariuszowi Jaroniewskiemu, Sołtysowi Adamowi Śnieżko i Radzie Sołeckiej z Będzina, sympatykom Stowarzyszenia Polskiego Stronnictwa Ludowego z Będzina, Bankowi Spółdzielczemu w Będzinie, Piekarni Bajgiel, Agnieszce i Mariuszowi Kwiatkowskim (Sklep „Mrówka”), Magdalenie i Markowi Gizińskim (Sklep „Lewiatan”).

Pamiętajmy także o organizatorach imprezy, to znaczy o Urzędzie Gminy Będzino, Gminnym Ośrodku Kultury w Będzinie, Sołtysach i Radach Sołeckich z Będzina, Będzinka, Kiszkowa i Łękna, Ochotniczej Straży Pożarnej w Będzinie, Radnych Gminy Będzino, Tomaszowi Baczyńskiemu i Andrzejowi Jóźwiakowi. Wszystkim wyżej wymienionym, a także pozostałym osobom pomagającym przy wydarzeniu  serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc, a mieszkańców zapraszamy na kolejny Festyn już za rok!

Marek Wyka

opublikowano 18 czerwca 2019