Odbył się Festyn Itegracyjny w Strachominie

W sobotę 11 sierpnia 2012 r. odbył się Festyn Integracyjny w Strachominie. Od rana prognozy pogodowe nie napawały optymizmem, jednakże po południu wypogodziło się i przy pięknej słonecznej pogodzie zorganizowano szereg atrakcji dla mieszkańców Strachomina i okolicznych miejscowości.

Festyn Integracyjny w Strachominie zorganizowany został przez Wójta Gminy Będzino przy współudziale Rady Sołeckiej wsi Strachomino. Organizacja imprezy możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.

Celem głównym spotkania było stworzenie możliwości aktywnego spędzenia czasu wolnego przez całe rodziny,  a także dążenie do integracji mieszkańców gminy Będzino.

Festyn w Strachominie to impreza kulturalna promująca święto plonów i zwyczaje panujące na polskiej wsi podczas żniw.

Rozstrzygnięto konkurs pod hasłem „mini wieniec dożynkowy”. Do konkursu zgłoszono trzy mini wieńce:

I miejsce zajęła Pani Katarzyna Gołuchowska

II miejsce Pani Irena Pezdan

III miejsce Pani Krystyna Makaś.

Nagrody zakupione ze środkówProgramu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wręczyła radna Pani Krystyna Najdzion.

W festynie udział wzięło ponad 200 osób – zarówno mieszkańców gminy Będzino, jak i przyjezdnych turystów.

Podczas festynu nie zabrakło atrakcji dla dzieci i rodziców. Odbyły się liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Podczas imprezy dzięki uprzejmości Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego każdy chętny mieszkaniec mógł skorzystać z symulatora dachowania i alkogoglii.

Sołtys wsi Strachomino dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w organizację festynu, a w szczególności panom, którzy wykonali podesty do tańczenia, paniom, które piekły ciasta, członkom drużyny piłkarskiej KORONA, komendantowi Straży Gminnej w Będzinie Panu Krzysztofowi Płachcie.

Dzięki jak zwykle niezawodnym mieszkankom wsi Strachomino w sprzedaży było: ciasto, kawa, napoje, pieczone udka, przeróżne i przepyszne surówki.

Największą atrakcją festynu była loteria fantowa, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.  Główną nagrodą w loterii był rower ufundowany przez Zarząd Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego w Będzinie. Nagrody w loterii ufundowane były przez Wójta Gminy Będzino, Panią Elżbietę Góral, radę sołecką wsi Strachomino i anonimowych darczyńców.

Od godz. 20.00 wszyscy uczestnicy bawili się do białego rana przy wynajętej orkiestrze.

Już dziś możemy śmiało powiedzieć, że organizacja festynu wpłynęła na integrację mieszkańców, promocję lokalnej kultury, zacieśniła więzi między całymi rodzinami.

Organizacja FESTYNU INTEGRACYJNEGO w STRACHOMINIE to II etap projektu pn. „Organizacja festynu w Strzepowie i Strachominie w Gminie Będzino”. Realizacja zadania możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.

W ramach projektu sfinansowano orkiestrę, obsługę techniczną, wynajęcie przenośnych toalet, nagrody za udział w konkursie „Mini wieniec dożynkowy”, każdy uczestnik otrzymał bezpłatnie grochówkę oraz kiełbaskę grillowaną.

opublikowano 17 sierpnia 2012