Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. W 2016 roku obchody zostaną poświęcone cukrzycy. W obecnych czasach notuje się wzrost zachorowań na tę chorobę. W związku z tym coraz bardziej istotne staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia cukrzycy, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.

Samorządowe Centrum Kultury i Hotel Jawor w Sarbinowie serdecznie zapraszają na obchody Światowego Dnia Zdrowia wszystkie osoby, chcące wzbogacić wiedzę o cukrzycy oraz spędzić aktywnie i konstruktywnie czas. Obchody odbędą się 10 kwietnia br. w Sarbinowie, w dwóch miejscach.

Pierwsza część obchodów odbędzie się w Transgranicznym Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie, przy ul. Leśnej 2. Uczestnicy będą mogli tam zdobyć wiedzę o cukrzycy poprzez konsultacje z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Diabetyków Oddział Miejski w Koszalinie oraz dietetykiem.  Wiedzę o chorobie będzie można również pogłębić biorąc udział w quizach. Wśród osób biorących udział w grze rozlosowane zostaną cenne nagrody. Osoby chcące sprawdzić swój stan zdrowia będą mogły bezpłatnie wykonać pomiar poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego krwi, jak i dokonać analizy składu ciała. Będzie również możliwość zbadania poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz krzywizn kręgosłupa urządzeniem Medi Mouse. Z kolei dla aktywnych przewidziany jest przemarsz z kijkami brzegiem plaży na trasie Sarbinowo-Chłopy-Sarbinowo z instruktorem nordic walking, jak i wspólna gimnastyka przy muzyce. Istnieje możliwość wypożyczenia kijków. Przed każdą wyprawą zostanie przeprowadzony instruktaż i rozgrzewka. Chętni będą mogli wzmocnić mięśnie posturalne kręgosłupa poprzez ćwiczenia – Spine Gym. Dla pań i panów dbających o sylwetkę i urodę świadczone będą porady fitness i kosmetyczne. PCK w Koszalinie przeprowadzi także pokaz pierwszej pomocy. Chętni pod czujnym okiem fachowca będą mogli zdobyć cenną umiejętność ratowania ludzkiego życia. Dla najmłodszych zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne, gry i zabawy z nagrodami. Obchodom towarzyszyć będzie prezentacja rękodzieła. Dzień umili Paweł Mallek, śpiewając piosenki żeglarskie i morskie. Po zmaganiach będzie można przysiąść i skorzystać z poczęstunku oraz napić się kawy czy herbaty.

Druga część Dnia Zdrowia obędzie się w Hotelu Jawor w Sarbinowie, przy ul. Nadmorskiej 65. Osoby chcące utrzymać sylwetkę i zdrowie będą mogły popływać w basenie obiektu.  Po południu przy herbatce z morwy białej, herbacie czy kawie będzie można obejrzeć projekcję filmową  ,,Cukrzyca – co każdy pacjent wiedzieć powinien”. Dla milusińskich przewidziane są zajęcia plastyczne „Pomaluj mój świat” z nagrodami niespodziankami.

Światowy Dzień Zdrowia odbędzie dzięki wsparciu licznych podmiotów: Hotelu Jawor w Sarbinowie, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziałowi Miejskiemu w Koszalinie, Grupie Ratownictwa PCK Koszalin, Poradni Dietetycznej „Dietetyczne Niebo” Aldona Lewita-Paszko w Koszalinie, Centrum Zgrabnego Ciała Lejdis Fit w Koszalinie, Atrium Apartamenty w Sarbinowie i AVON Koszalin.

Serdecznie zapraszamy!!!

[av_gallery ids=’9984′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-29giz3′]