UKS „Karate Kyokushin Kanku Tymień” – podsumowanie

Skończył się rok szkolny 2012/2013, więc przyszedł czas na podsumowanie działalności klubowej UKS „Karate Kyokushin Kanku Tymień”, działającego przy Zespole Szkół im. Kardynała Ignacego Jeża w Tymieniu. Zajęcia karate w Tymieniu prowadzone są od października ubiegłego roku. Początkowo trenowaliśmy jako filia Koszalińskiego klubu karate kyokushin, którego prezesem, a zarazem moim trenerem jest Sensei Andrzej Kłujszo 3 dan. Po pierwszym miesiącu treningów na zajęcia przychodziło ponad 40 osób. Widząc tak duże zainteresowanie tą dalekowschodnią sztuką walki,  podjęte zostały działania, aby klub zarejestrować jako odrębne stowarzyszenie. W lutym br. klub karate został oficjalnie wpisany do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych prowadzonej przez Starostę Koszalińskiego pod nazwą: „Karate Kyokushin Kanku Tymień”.

Obecnie w klubie trenuje stała grupa, która liczy 34 karateka: 15 chłopców i 19 dziewcząt.  Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych. Grupa I to dzieci w wieku 6-10lat, w której trenuje 17 dzieci. Grupa II to młodzież i dorośli w  wieku od 11 roku życia, w której również trenuje 17 osób.
Od początku istnienia grupy widać ogromne zaangażowanie ze strony trenujących, jak i ich rodziców. Już teraz śmiało można powiedzieć, że klub karate w Tymieniu jest rozpoznawalny w gminie. Również umacniamy swoją pozycję w województwie.

Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy się na Turnieju Mikołajkowym w grudniu 2012r., którego organizatorem był Mieleński Klub Sztuk i Sportów Walki, wystawiając 3 osobową drużynę i zdobywając tam dwa medale w poszczególnych kategoriach: Jakub Gałka w kategorii walka bez kontaktu 6 lat zdobył srebrny medal, Adrianna Jęcek w kategorii 12-13 lat zdobyła brązowy medal. Kolejne zawody to Mistrzostwa Pomorza, które zorganizował klub karate kyokushin „Husaria” w Szczecinie. Na ten turniej pojechaliśmy z liczną grupą 16 zawodników, przywieźliśmy cztery brązowe medale, które zdobyli: w kategorii kumite dziewczynek 8 lat – Monika Saramak, w kategorii kumite chłopców 9 lat – Radosław Madej, w kategorii kumite młodzików 60kg – Mateusz Todorowski, w kategorii kumite juniorów powyżej 65kg – Bartłomiej Gołuchowski. Trzeci start naszych karateków to Wojewódzka Olimpiada Młodzieży, którą zorganizował klub karate w Złocieńcu. W zawodach tych wzięło udział 330 zawodników z całego województwa. Nasz klub wystawił tam 20 zawodników, dzięki czemu zdobyliśmy aż 7 medali: 2 srebrne i 5 brązowych. Należy dodać, że pierwszych 8 miejsc jest punktowanych w rankingu WOM. Oto laureaci:
– Gałka Jakub – II miejsce w kat. 6 lat
– Dyngus Marysia – III miejsce w kat. 8 lat
– Marczak Natalia – III miejsce w kat. 9 lat
– Jęcek Adrianna – II miejsce w kat. kumite 12-13lat
– Birycka Basia – III miejsce w kat. Kumite 12-13 lat oraz III miejsce w kat. Kata 13 lat
– Madej Daria – III miejsce w kat. Kumite 14-15 lat
– Birycka Ania – V miejsce w kat. Kata 14-15 lat oraz VI miejsce w kat. Kumite 14-15 lat.

Nasi karatecy mogli również zaprezentować swoje umiejętności, występując na pokazach karate. Wystąpiliśmy podczas XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Domu Ludowym w Tymieniu. Zaprezentowaliśmy się na Balu Sportowca, którego organizatorem w tym roku był Zespół Szkół im. Kardynała Ignacego Jeża w Tymieniu. Można powiedzieć, że występowaliśmy u siebie, bo na sali, w której trenujemy od początku. Wystąpiliśmy również na festynie z okazji Dnia Dziecka, który zorganizowała Rada Rodziców naszej Szkoły.
Karatecy mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje podchodząc do egzaminu na stopnie kyu, zmieniając kolory pasa, którym zawiązują karate-gi. Pierwszy egzamin, w którym wzięliśmy udział, odbył się na sali w Koszalińskim Klubie Karate Kyokushin, w grudniu 2012r. wzięło w nim udział 14 naszych karateków, którzy pomyślnie zdali egzamin. Egzaminatorem był Sensei Andrzej Kłujszo, prezes koszalińskiego klubu i zarazem prezes Okręgowego Zachodniopomorskiego Związku Karate. Drugi egzamin odbył się w sesji letniej tj. 20 czerwca. Z racji dużego zainteresowania ze strony naszych karateków, którzy chcieli podnieść swoje kwalifikacje, Sensei Andrzej Kłujszo postanowił przyjechać na egzamin do naszego Dojo w Tymieniu. Do egzaminu przystąpiło 33 karateków i wszyscy zdali go pomyślnie.
Ostatni trening w sezonie 2012/2013 odbył się wraz z rodzicami.  Grupa pierwsza karateków zmierzyła się przeciwko swoim opiekunom w konkurencjach sprawnościowych i zwyciężyli 4:3, natomiast grupa druga rozegrała mecz siatkówki przeciwko rodzicom i zwyciężyli 2:1.
Klub realizował swoje cele i zadania zgodne ze statutem klubu dzięki pomocy Dyrekcji Zespołu Szkół im. Kardynał Ignacego Jeża w Tymieniu, dzięki środkom własnym tj. składki członkowskie oraz w dużej mierze dzięki darowiznom od instytucji i grupy ludzi z lokalnego środowiska. W imieniu swoim, dzieci oraz ich rodziców serdecznie dziękuję za udzielenie wsparcia finansowego, dzięki któremu zakupiony został sprzęt sportowy za kwotę ponad 1500zł, oraz 700 zł zostało przeznaczone na zakup sprzętu w roku szkolnym 2013/2014. Za udzielone wsparcie dziękuje Państwu Genowefie i Tadeuszowi Paczkowskim, Państwu Danucie i Tadeuszowi Chmielewskim, Państwu Danucie i Janowi Micielskim, Państwu Alicji i Antoniemu Sobieraj, Pani Teresie Turkacz – Prezesowi Pomorskiego Banku Spółdzielczego o/Będzino, oraz Prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Przymorze” w Tymieniu Panu Franciszkowi Adamiukowi.
Podziękowania należą się również Dyrekcji Szkoły, Panu Dyrektorowi Mirosławowi Gostomczykowi oraz Pani Wicedyrektor Jolancie Szubie, za pomoc i wsparcie w realizacji celów klubu. Dziękuję również wszystkim rodzicom za zaangażowanie, za pomoc w poszukiwaniu sponsorów oraz dziękuję Wam drodzy karatecy za to, że razem budujemy i propagujemy karate kyokushin w naszej gminie.  Życzę wszystkim wytrwałości i zadowolenia z podążania niełatwą drogą, jaką jest karate kyokushin. OSU!

[nggallery id=72]

opublikowano 5 sierpnia 2013