Zofia Stanecka chciała być wilkiem, aktorką lub opiekunką dzikich zwierząt. Została pisarką. Mówi o sobie – Produkuję słowa. Nawet gdy pracuję, jestem wolna jak wilk w biegu lub jak obłoki. Pisze bajki, książki o Basi i powieści dla trochę starszych dzieci. Lubi trolle i wszystkie inne zwierzęta, które nie pasują do uporządkowanego świata.

12 kwietnia 2016 r. była gościem biblioteki będzińskiej. Poprowadziła spotkanie autorskie dla czytelników klas pierwszych ze Szkół Podstawowych w Łeknie i Mścicach. Znakomicie ogarnęła rozemocjonowaną grupę dzieciaków. Z aktorskim zacięciem czytała opowieści z życia Basi, dodatkowo obrazując fabułę książki ekspresyjną grą kolorowych kukiełek. Mini teatrzyk wywołał radosny śmiech dzieci. Pani Zofia, w pozytywny sposób wykorzystując niekonwencjonalne postrzeganie świata przez dzieci, „porwała” je do wspólnej zabawy. Książki Zofii Staneckiej to wielkie zaproszenie do czytania. Czytajmy dzieciom, czytajmy z dziećmi, rozmawiajmy  z dziećmi o książkach, kiedy już czytają same – to przesłanie pisarki do wszystkich dorosłych. Realna przygoda z literaturą zakończyła się rozdaniem autografów i wspólnym zdjęciem. Dziękujemy.

Danuta Sawicka
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie

[av_gallery ids=’10030,10031,10032,10033,10034,10035,10036,10037,10038,10039′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’deactivate_avia_lazyload’ av_uid=’av-rj4ih9′]