Na terenie gminy Będzino w ramach Programu “Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Nauka dla Środowiska – Ośrodek Działaj Lokalnie w Koszalinie realizowane są projekty „Słowienkowskie spotkania przy jabłkach” oraz „Pamiętamy o dawnych Strzeżenicach”.

W ramach swojego projektu mieszkańcy Słowienkowa wyremontowali już w części świetlicę – została wymieniona instalacja elektryczna, prowadzone są prace remontowe oraz zakupiono nowe blaty do stołów. Teraz Panie spotykają się co sobotę aby wspólnie gotować i miło spędzać czas. Wszystko powiązane jest z tematyką jabłek, których w Słowienkowie z pewnością nie zabraknie. Mieszkanki zrealizowały już takie smakołyki jak racuchy, szarlotkę, kaczkę w jabłkach. Swoje przepisy zapisują oraz dokumentują za pomocą zdjęć. Materiały te posłużą do stworzenia książeczki z przepisami, której premiera przewidziana jest na koniec listopada.

[nggallery id=90]

Mieszkańcy Strzeżenic postanowili zadbać o historię swojego miejsca. W tym celu nawiązali kontakt z dawnymi osadnikami oraz własnymi siłami sprzątają poniemiecki cmentarz. Zachwaszczone groby, zaśmiecony obszar wokół ruin kościoła to już historia. Teren jest już częściowo uprzątnięty, wkrótce postawione zostaną w tym miejscu ławki oraz tablica pamiątkowa. Na koniec projektu mieszkańcy Strzeżenic zorganizują spotkanie z Niemcami, którzy co roku odwiedzają ich wieś. Chcą w ten sposób bardziej się poznać i podzielić ciekawymi historiami na temat miejsca swojego zamieszkania.

Sołtys Słowienkowa Anna Garbalska oraz Sołtys Strzeżenic Krystyna Żakowska-Węgielnik pragną z całego serca podziękować biorącym udział w projekcie mieszkańcom za ich zaangażowanie, bo bez nich jego realizacja z pewnością nie byłaby możliwa.

[nggallery id=89]