Pętla w Będzinie, remont

„Pętla” w Będzinie zostanie wyremontowana

Droga w m. Będzino

Mieszkańcy miejscowości Będzino mają z pewnością powód do zadowolenia. Nasza gmina znalazła się pośród 31 innych gmin województwa zachodniopomorskiego, która otrzymała dofinansowanie na remonty dróg lokalnych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do Gminy Będzino trafi blisko 1 mln 220 tys. złotych z przeznaczeniem na przebudowę 481 metrów drogi znajdującej się właśnie w miejscowości Będzino. Całość inwestycji szacowana jest na 1 mln 635 tys. złotych.

Na remoncie drogi, wiodącej od krajowej „jedenastki” przez miejscowość Będzino skorzystają wszyscy- piesi, użytkownicy aut, rolnicy czy dostawcy pieczywa z pobliskiej piekarni. Droga ta stanowi również część drogi publicznej (nr 100023Z) łączącej Będzino z miejscowościami: Wierzchomino, Wierzchominko. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. poszerzenie jezdni i wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej, wykonanie zjazdów oraz ciągów pieszych z kostki brukowej. Całość prac ma zakończyć się do kwietnia 2024 roku. Pojawi się także przejście dla pieszych i progi zwalniające.

Droga ta, zwana przez mieszkańców popularnie „pętlą” przez wiele lat nie mogła doczekać się remontu. A ten był tym pilniejszy, że chodniki i droga są w opłakanym stanie, dla wielu osób dostęp do Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej czy Gminnego Zakładu Komunalnego był przez to znacznie utrudniony.- Tędy chodzą często mieszkańcy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej albo do Środowiskowego Domu Samopomocy, a chodniki pozostawiają wiele do życzenia, bardzo trudno jest poruszać się po nich osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich. Cieszę się z nowej drogi i chodników, bo sama mieszkam tuż obok „pętli”- mówi Joanna Błaszak.

-Zniszczone chodniki i dziury w jezdni bardzo utrudniały życie mieszkańcom, zwłaszcza porą deszczową. Cieszy fakt, że przez Będzino będzie przebiegać droga z nową nawierzchnią i poboczem, bo to jednak wizytówka miejscowości.- dodaje Tomasz Wojciechowski, sołtys sołectwa Będzino. W podobnym tonie wypowiada się Elżbieta Góral, Radna Powiatu Koszalińskiego i na co dzień mieszkanka Będzina:- Ta droga jest bardzo ważna, choćby ze względu na GOPS i dojazd do piekarni Bajgiel. Uszkodzonymi, nierównymi chodnikami trudno się poruszać. To wielki sukces Pani Wójt i całej społeczności Będzina. Radości nie kryje także radny Rady Gminy w Będzinie, Tomasz Baczyński: – Chciałbym przede wszystkim podziękować tym, którzy się przyczynili do tego, że ta inwestycja zostanie zrealizowana. Mieszkańcy Będzina czekali na to bardzo długo. Nowa droga to lepsza jakość życia mieszkańców i podniesienie standardu bezpieczeństwa.