Zasilanie brzegu w Pleśnej

Zasilanie brzegu -plaża w Pleśnej.

Trwają prace nad sztucznym zasilaniem brzegu w  Pleśnej i Kołobrzegu. Dzięki temu zabiegowi nasza plaża w Pleśnej przy ujściu rzeki Czerwonej  powiększy się, co pozwoli turystom jeszcze lepiej korzystać z uroków nadmorskiego wypoczynku.

Sztuczne zasilanie plaży to jedna z metod ochrony brzegu morskiego, polegająca na przetransportowaniu i rozprowadzeniu piasku pobranego z dna morskiego na wybranym odcinku brzegu, w celu podniesienia poziomu i poszerzenia plaży.

Jak to działa? Otóż materiał piaszczysty z dna morskiego, który jest odkładamy na plażę, jest wcześniej badany pod kątem odpowiedniej granulacji i czystości. Pobierany jest z dna w odległości do kilkunastu kilometrów od brzegu przez pogłębiarkę ssącą, a następnie „wyrzucany” na plażę poprzez system rurociągów, połączonych z pogłębiarką. Później piasek jest równomiernie rozprowadzany po zasilanym odcinku plaży za pomocą spycharek.

Dzięki temu zabiegowi odłożonych zostanie prawie 290 tys. metrów sześciennych materiału piaszczystego na łącznej długości ponad dwóch tysięcy metrów.

Przypomnijmy, że inwestycja ta realizowana jest przez konsorcjum firm PRCiP Sp. z o.o. z Gdańska Hegemann GmbH oraz Rohde Nielsen A/S. na zlecenie Urzędu Morskiego w Szczecinie. Prace mają potrwać do połowy listopada. Wartość inwestycji to blisko 20 mln zł.